Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

У літній період питання про перетин кордону знову звучать поширено, адже одні діти в Україні закінчили шкільний рік, і батьки шукають можливості убезпечити їх від війни, що все ще триває; інші, навпаки, після місяців евакуації шукають можливість повернутись. Тому в цій статті зібрані основні правові норми та відповіді на деякі поширені питання.

12 ramka 1024x25 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Основні відмінності від перетину кордону у мирний час:

  • Розширено перелік документів, на основі яких можна перетнути кордон;
  • Не потрібен дозвіл обох батьків на перетин кордону;
  • Обмеження перетину кордону для матерів та батьків, які підпадають під мобілізацію.
frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Які документи потрібні для виїзду дитини?

На період дії воєнного стану, для перетину кордону дитиною достатньо одного з таких документів:

  • Закордонний паспорт дитини,
  • Закордонний паспорт батька/матері, що містить інформацію про дитину;
  • ID картка дитини (з 14 років; внутрішній – український – паспорт),
  • Свідоцтво про народження, або
  • Витяг з ДРАЦС про державну реєстрацію народження.
frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Хто має супроводжувати дитину?

  • Підліток віком від 16 років має право на самостійний перетин кордону (стаття 313 ЦКУ);
  • Один з батьків (потрібен документ, який підтверджує родинні зв’язки);
  • Інших близьких родичів (потрібно надати документ, який підтверджує родинні зв’язки);
  • Інша особа, не пов’язана з дитиною родинними зв’язками (за наявності завіреної у Службі у справах дітей заяви одного з батьків на виїзд дитини).

Для виїзду дітей за межі України можуть бути сформовані групи дітей із супроводжуючими особами:
1 супроводжуючий – не більше як на 15 дітей;
1 супроводжуючий – не більше як на 4 дітей з інвалідністю.

12 ramka 1024x25 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Додаткові умови

Інші умови та потрібні документи для перетину кордону (окрім тих, що зазначені вище); на основі Постанови КМУ №57 зі змінами від 14.06.2022

frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Для супроводу дітей з інвалідністю:

Документ (окрім тих, що зазначені вище):

посвідчення,   що   підтверджує  призначення  соціальної  допомоги;

або довідка про отримання соціальної допомоги (видається органом соц.захисту);

або індивідуальну програму реабілітації (видається лікувально-профілактичним закладом); або медичний висновок про дитину з інвалідністю.

Інші умови:

Супроводжуюча особа: незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги (але з докладанням документів, що описані в розділі «Хто має супроводжувати дитину?).

Виїзд може здійснюватися не більше, ніж один раз за період воєнного стану.

frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Для супроводу дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які зараховані на цілодобове перебування у заклади (школи-інтернати та аналогічні)

Документи (окрім тих, що зазначені вище):

наказ директора (або особи, яка його заміщує) закладу/установи, де проживали/перебували
діти, про виїзд дітей за межі
України;
письмове погодження (в т.ч. наданного електронно, але обов’язково з печаткою) за підписом голови або заступника
ОВА про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погодженого з Нацслужбою;
Запрошення установи/організації з держави остаточного перебування дітей (з запрошуючої сторони) – вимоги до запрошення є в п. 2.3. Постанови.

Примітка. Такі ж умови діють стосовно дітей, які не досягли 18-річного віку та не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, але які зараховані до закладів цілодобового перебування, або влаштовані до сімей патронатних вихователів,

Інші умови:

якщо дитина перебувала у сім’ї патронатного вихователя, до документів також докладається рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.

12 ramka 1024x25 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Забезпечення прав та відповідальності.

Перетин кордону у час воєнного стану не тільки надає право убезпечити дітей від воєнних дій, але й вимагає відповідних дій від служб та супроводжуючих осіб:

frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Супроводжуючі особи

протягом 1-го робочого дня після прибуття на місце тимчасового перебування за межами України звертаються до консульської установи України в державі перебування для постановки дітей на тимчасовий консульський облік.
Це стосується тих, хто супроводжував:

  • дітей з інвалідністю;
  • дітей-сиріт (до 18 років), дітей, позбавлених батьківського піклування (до 18 років), та дітей, які не мають такого статусу однак проживали у закладах на цілодобовому перебуванні або в сім’ях патронатних вихователів (до 18 років)
  • а також всіх дітей, які не досягли 16-річного віку.
frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Національна соціальна сервісна служба України:

  • протягом 3х робочих днів після перетину державного кордону організованими групами осіб з інвалідністю, повідомляє про це МЗС із зазначенням держави подальшого перебування.
  • протягом 3х робочих днів після погодження дозволу на виїзд за межі України дітей-сиріт (до 18 років), дітей, позбавлених батьківського піклування (до 18 років), та дітей, які не мають такого статусу однак проживали у закладах на цілодобовому перебуванні або в сім’ях патронатних вихователів (до 18 років), а також всіх дітей, які не досягли 16-річного віку, повідомляє про це МЗС із зазначенням держави остаточного перебування дітей.
frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Консульська установа:

  • протягом 1-го робочого дня зобов’язана через МЗС поінформувати Мінсоцполітики та Нацсоцслужбу про взяття дітей (в т.ч. дітей з інваліднітю) на консульській облік.
12 ramka 1024x25 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Популярні питання про перетин кордону в умовах війни

Чи може батько дитини перетнути кордон під час воєнного стану?

Тільки за окремих обставин.

«… щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.» (абзац 13 п. 2.3. Постанови КМУ №57).

Батько з дитиною може перетнути кордон за таких умов (згідно зі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»):

  • військову службу проходить мати дитини;
  • самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
  • має трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • виховує дитину з інвалідністю (зверніть увагу: за цієї умови перетин кордону можливий не більше 1-го разу);
  • виховує дитину з тяжкими захворюваннями (перелік у статті за наданим посиланням);
  • виховує дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування.
frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

Перетин кордону одиноким батьком. Які документи потрібні?

Потрібно мати документи, які посвідчують статус батька, який самостійно виховує дитину. Якщо мати дитини жива та не позбавлена батьківських прав, вона має всі права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи розірвано шлюб, та незалежно від того, чи проживає дитина з батьком (відповідно, з точки зору прав та обов’язків, дитина має двох батьків). Тому підтверджуючими документами є: свідоцтво про смерть матері дитини, або рішення суду про позбавлення батьківських прав матері дитини, або аналогічні рішення.

frame line2 3 1024x32 - Перетин кордону дітьми та з дітьми під час війни

У батька троє дітей від різних шлюбів. Чи можна супроводити дитину за кордон?

Права та обов’язки батьків не є тотожним поняттям із правами та обов’язками подружжя. Тому – так, якщо діти народились від різних шлюбів, це все ще надає статус багатодітної матері чи багатодітного батька. Однак перетин кордону можливий тільки, якщо доведено виконання батьківських обов’язків щодо всіх дітей (наприклад, повна сплата аліментів).