Права дитини визначені багатьма міжнародними договорами, законами та іншими нормативно-правовими актами. Так само існує чимало способів їх захисту в рідній країні.
Але буває й так, що ті, хто покликані захищати права дитини, не сприяють цьому, або навіть самі порушують їх.
Щодо прав, які визначені Конвенцією ООН про права дитини, а також факультативними протоколами до неї, існує один особливий спосіб захисту – звернення до Комітету ООН з прав дитини (далі в тексті – Комітет).
Прийняття Україною факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо процедури повідомлень (далі в тексті – Протокол) означає її згоду на те, що кожна людина, якій ще не виповнилось 18 років, може звернутись за допомогою до Комітету, якщо в межах України захистити своє право не вдалось або неможливо.
Який вплив Комітет має до захисту твоїх прав?
- Допомогти відновити порушене право, сприяючи діалогу між тобою та тим, хто відповідальний через його порушення.
- Надати рекомендації щодо шляхів вирішення.
- Зафіксувати факт порушення прав – це може бути важливим не лише для тебе, а й для інших дітей, чиї права так само порушують.
Як оформити повідомлення?
Існує кілька умов, за яких можна звернутись до Комітету за захистом своїх прав:
- Порушено право, яке визначено Конвенцією ООН про права дитини або факультативними протоколами до неї.
- Порушення права відбулось (або продовжило відбуватись) після 16.03.2016 року (після дати ратифікації Протоколу Україною).
- Були застосовані всі можливі способи відстояти своє право в межах країни.
- Пройшло не більше 1 року після того, як внутрішньодержавні засоби захисту було вичерпано.
Контакти для надіслання повідомлення:
Petitions Team
Office of the High Commissioner for Human Rights
United Nations Office at Geneva
1211 Geneva 10, Switzerland
E-mail : petitions@ohchr.org
Крім того, існують інші вимоги до форми та змісту повідомлень; ці вимоги представлені нижче.


Додатково
Що з анонімністю? За вимогою процедури повідомлень, той, хто надсилає повідомлення, має зазначити своє ім’я та контактні дані – анонімні повідомлення не розглядаються. Комітет розкриває ім’я того, хто звернувся за захистом своїх прав, державі, яка це право порушила.
Однак Комітет не афішує ім’я потерпілого у своїх публічних документах, якщо потерпілий не зазначив, що хоче повного розкриття своєї справи.
Якщо подавати повідомлення групою? За правилом процедури повідомлень, воно може подаватись групою потерпілих. Для цього у листі потрібно вказати контактні дані всіх, хто звертається за захистом своїх прав до Комітету; так само в кінці всі ставлять свої підписи.
Якщо немає можливості самостійно подати повідомлення? Тоді можна надати письмовий дозвіл-прохання подати цю заяву до дорослого, якому довіряєш. Це можуть бути батьки, юристи, вчителі, соціальні працівники тощо.