
Хто сказав, що декрет – це “відпустка”? 🙂
Чи припиняються виплати по догляду за дитиною, якщо достроково вийти на роботу?
Чи впливає робочий стаж на виплати на дитину?
Чому це важливо
По народженню кожна дитина потребує особливої уваги, їй потрібен поруч дорослий, який повно потурбується про неї. Це створює необхідність аби були умови хоча б одному дорослому присвятити свій час дитині.
Необхідність бути поруч з дитиною стає на перешкоді трудовим функціям, а тому ще 1952 року Міжнародною організацією праці було прийнято Конвенцію про охорону материнства, якою передбачено мінімальну відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами.
Питання відпусток
Насправді в законодавстві щодо охорони материнства/батьківства/дитинства поняття “декрет” не існує, натомість є два види соціальних відпусток (тобто права на певний період відійти від робочих справ, не втрачаючи робоче місце та професійний стаж):
- відпустка у зв’язку із вагітністю та пологами,
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Увага: у таблиці наведені загальні правила; для випадків особливого стану здоров’я матері чи дитини тривалість відпусток є іншою.
Питання фінансової допомоги
Відступлення від можливості заробляти викликає необхідність фінансового забезпечення на час відпустки. Такою державною* підтримкою є:
- допомога у зв’язку із вагітністю та пологами,
- допомога по народженню дитини.
** допомогу по народженню дитини можна оформити не виходячи з дому на сайті Міністерства соціальної політики https://e-services.msp.gov.ua/.
Підсумки
Від народження для дитини особливо актуальними є її права на сім’ю, на забезпечення її потреб, на розвиток.
Дохід матері (заробітна плата, стипендія чи виплати по безробіттю) впливає на суму, яку вона отримає як допомогу по вагітності та пологах (вважається, що ця виплата покриває неможливість матері працювати визначені 126 дні). Однак допомога по народженню дитини є цільовою (на дитину), а тому не залежать від страхового стажу її батьків, а також не припиняється, якщо не бути у відпустці по догляду за дитиною або достроково її припинити.
Дані публікації на основі:
Кодекс законів про працю України
ЗУ “Про відпустки”
ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”
ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”