Порнографічні вистави – нова кримінальна відповідальність

В Кримінальному кодексі України в редакції від 17.03.2021 (зі змінами згідно з ЗУ №3055), окрім розширеної статті щодо дитячої порнографії (301-1), з’явилась нова стаття 301-2 «Проведення видовищного заходу сексуального характеру за участю неповнолітньої особи».
Що означає цей термін, чому і коли він виник та в чому суть злочину – детальніше у статті.

Що означає “видовищний захід сексуального характеру”?

публічний показ продукції сексуального характеру і/або сценічні дії, метою яких є втілення сексуальних дій.

ККУ (примітка до статті 301-2) та ЗУ «Про захист суспільної моралі»

Походження терміну

Конвенція ООН про права дитини (1989; далі – КПД) містить положення (п. «с» статті 34), що забороняє експлуатацію дітей через порнографічні вистави (а також через порнографічні матеріали).

(c) The exploitative use of children in pornographic performances and materials.

стаття 34 Конвенціїї ООН про права дитини

Однак в україномовному тексті КПД це поняття упущено.
Вперше «порнографічні вистави» ми можемо побачити у тексті Конвенції про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці (стаття 3, п. b)

І так само під формулюванням «порнографічні вистави» поняття видовищного заходу сексуального характеру з’являється у Ланцаротській конвенції у статті 21, що безпосередньо описує правопорушення, які стосуються участі дитини в порнографічних виставах (Конвенція 2007 року, ратифікована Україною у 2012; на відповідність їй і оновлено ККУ у 2021).

В чому суть злочину?

Криміналізовано будь-яке діяння стосовно порнографічної вистави: проведення, відвідування (в т.ч. свідомий перегляд онлайн) такого заходу та залучення дитини до участі в такому заході.

Сам по собі термін звучить як щось незвичне та рідкісне. Але насправді це не так.
З розвитком Інтернет технологій, існує чимало способів сексуальної експлуатації дітей саме таким способом (зокрема, змушуючи їх позиціонувати перед веб-камерою на веб-ресурсах чи у приватних чатах).

Практичне значення нововведення

Тепер злочини, що стосуються дитячої порнографії, окремо класифікуються: матеріали з зображенням дитячої порнографії – класифікуються за статтею 301-1. «Процес» скоєння таких злочинів (що може потім зберігатись на певних носіях або відбуватись тільки в певний час наживо чи онлайн, через приватні чи секретні чати, сайти тощо) – за статтею 301-2.

Всім практикам потрібно пам’ятати, що залучення дитини до порнографічних вистав – це не злочин, де немає потерпілих; і це не злочин, де потерпіла тільки суспільна мораль. Кожний такий матеріал чи вистава є сексуальним насильством стосовно дитини, якої стосується. І діти мають отримати всебічну допомогу.