Мабуть, найбільш відомим і часто лякаючим способом захисту прав є звернення до суду.
Однак існує кілька способів позасудового захисту прав, серед них – звернення громадян до адміністративних органів, уповноважених осіб та правозахисних організацій.
Коли такі звернення можуть бути корисні?
Для підтримання реалізації прав дитини у школі, в закладах охорони здоров’я та інших закладах особливо на рівні громади.
Процедури адміністративних розглядів набагато швидші за судові та не потребують фінансових затрат. З їх допомогою можна отримати роз’яснення щодо (не)реалізації прав за окремих випадків або вирішити нескладні випадки порушення прав.
Діти мають право звертатись за захистом своїх прав (стаття 9 ЗУ “Про охорону дитинства”).
Скарги в інтересах неповнолітніх також можуть подаватись їх законними представниками (найчастіше це батьки або опікуни; згідно з Цивільним кодексом України).
Подання скарги до адміністративного органу не позбавляє права звертатись за захистом прав до суду.
Звернення (незалежно від того, чи є воно пропозицією, заявою чи скаргою) має містити:
Якщо не вдалось вирішити питання в адміністративному порядку, отримані (письмові) відповіді на Ваші звернення будуть корисні для того, аби захистити права в судовому порядку на національному рівні або міжнародному (про захист прав дітей за міжнародному рівні детальніше за посиланням)
Рекомендації до подання звернення.
- Письмова форма, краще – електронна (надіслати на електронну скриньку школи). В такому випадку збережеться доказ того, що звернення було надіслано, а також дата звернення.
- Оформити звернення згідно з ЗУ «Про звернення громадян»: вказати прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
- Запитати в суб’єкта, до якого подається звернення, номер реєстрації звернення (краще перетелефонувавши після надсилання електронного звернення, якщо номер звернення автоматично не повідомили на пошту у відповідь).
- За відсутності реагування на звернення у визначений строк (протягом 1 місяця), звертатись до вищого адмін. органу (тобто до управління освіти) зі скаргою на бездіяльність керівництва Вашого закладу освіти.