Звернення громадян: позасудовий захист прав

Мабуть, найбільш відомим і часто лякаючим способом захисту прав є звернення до суду.

Однак існує кілька способів позасудового захисту прав, серед них – звернення громадян до адміністративних органів, уповноважених осіб та правозахисних організацій.

Коли такі звернення можуть бути корисні?

Для підтримання реалізації прав дитини у школі, в закладах охорони здоров’я та інших закладах особливо на рівні громади.

Процедури адміністративних розглядів набагато швидші за судові та не потребують фінансових затрат. З їх допомогою можна отримати роз’яснення щодо (не)реалізації прав за окремих випадків або вирішити нескладні випадки порушення прав.

1 - Звернення громадян: позасудовий захист прав

 

Діти мають право звертатись за захистом своїх прав (стаття 9 ЗУ “Про охорону дитинства”).

Скарги в інтересах неповнолітніх також можуть подаватись їх законними представниками (найчастіше це батьки або опікуни; згідно з Цивільним кодексом України).

Подання скарги до адміністративного органу не позбавляє права звертатись за захистом прав до суду.

Звернення (незалежно від того, чи є воно пропозицією, заявою чи скаргою) має містити:

zvernennia hromadian2 - Звернення громадян: позасудовий захист прав

Якщо не вдалось вирішити питання в адміністративному порядку, отримані (письмові) відповіді на Ваші звернення будуть корисні для того, аби захистити права в судовому порядку на національному рівні або міжнародному (про захист прав дітей за міжнародному рівні детальніше за посиланням)

Рекомендації до подання звернення.

  1. Письмова форма, краще – електронна (надіслати на електронну скриньку школи). В такому випадку збережеться доказ того, що звернення було надіслано, а також дата звернення.
  2. Оформити звернення згідно з ЗУ «Про звернення громадян»: вказати прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
  3. Запитати в суб’єкта, до якого подається звернення, номер реєстрації звернення (краще перетелефонувавши після надсилання електронного звернення, якщо номер звернення автоматично не повідомили на пошту у відповідь).
  4. За відсутності реагування на звернення у визначений строк (протягом 1 місяця), звертатись до вищого адмін. органу (тобто до управління освіти) зі скаргою на бездіяльність керівництва Вашого закладу освіти.