Фото моєї дитини

Чи можуть дитину фотографувати у школі? А на дитячих святах? Чи є обмеження на фотографування дитини для батьків? та інші аспекти фото- та відеозйомки дітей згідно з законоадвством України.

Що зазначає законодавство про фотозйомку дітей?

У таблиці нижче навожу витяги з Цивільного кодексу України (ЦКУ) та приклади реалізації цих положень у контексті фото- чи іншої зйомки дітей.

Стаття 307. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок Ця стаття стосується саме дозволу на зйомку
1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Щодо згоди дитини на фото- чи іншу зйомку існує два правові аспекти:
1) згідно з чинним ЦКУ, до досягнення повноліття батьки, або інші законні представники дитини (наприклад, опікуни), приймають рішення щодо здійснення більшості правочинів своєї дитини. Тобто фото- чи інша зйомка дитини може відбуватись тільки за їх згоди.
2) згідно з Конвенцією ООН про права дитини, кожна дитина є суб’єктом, а не об’єктом правовідносин. І провідним принципом Конвенції є право дитини на участь і вирішенні питань, які стосуються її. Це означає, що бажано питати згоду дитини на фото- чи іншу зйомку і у неї самої, а також враховувати її думку.

Щодо заходів публічного характеру.
В законодавстві не існує чіткого та універсального визначення «заходів публічного характеру». Однак переважно вони трактуються як ті, що: а) є вільні для відвідування будь-ким (наприклад, фестиваль вуличної їжі у містах, виставка квітів тощо), б) організатором або співорганізатором є орган публічної влади (тобто державної влади чи місцевого самоврядування).
2. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою. Наприклад, якщо під час запису заходів публічного характеру, у кадр потрапив фрагмент, який стосується особистого життя, Ви можете звернутись до власника запису, і за Ваш кошт цей фрагмент буде вирізано.
3. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом. Наприклад, в рамках оперативно-розшукової діяльності.

Стаття 308. Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах
Ця стаття стосується прав тих, хто вже зображений у кадрі
1. Фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, …*скорочено* Мати фотографію своєї дитини та розповсюджувати її – різні поняття. Те, що Ви зберігаєте фото своєї дитини у сімейному альбомі чи у своєму телефоні, не означає Ваш дозвіл чи дозвіл дитини на розповсюдження цієї фотографії через , наприклад, журнали чи соціальні мережі.
2. Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія, інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди… *скорочено* Наприклад, якщо Ваша дитина з Вашого дозволу брала участь у професійній фотозйомці для журналу в ролі оплачуваної моделі, подальше розповсюдження цих фотографій відбуватиметься без узгодження з Вами.
3. Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб. Окрім посилань на додаткові правові норми, це положення може застосовуватись для пошуку зниклих дітей та для пошуку сімей для дітей-сиріт.

Поширені питання-відповіді

Чи можу я фотографувати свою дитину?

Ви можете робити фотографії своєї дитини, зберігати їх у сімейному альбомі та навіть поширювати. Однак буде правильно запитувати дитину і щодо того, чи згодна вона на фотографію, і окремо – чи згодна на те, аби це фото побачили інші.
Відповідальність за своє життя не настає із досягненням повноліття, і не видається разом із паспортом. Батькам важливо вчити дітей приймати рішення якраніше.

Чи можу я публікувати фото своєї дитини в соціальних мережах?

На сьогодні не існує жодного нормативно-правового акту, який би забороняв батькам виставляти фото чи відео своїх дітей в мережі Інтернет, зокрема, у соціальних мережах.
Однак пам’ятайте про небезпечність таких показів.

  • По-перше, те, що потрапило до інтернету, майже неможливо звідти усунути. Ці фото створюють для дитини її «цифровий відбиток» та переслідують потім все життя.
  • По-друге, у світовій практиці вже є випадки, коли із дорослішанням діти знаходили свої світлини, як малечі, в Інтернеті, і це як мінімум їх шокувало, а як максимум – шкодило їхній репутації та можливостям у навчанні та роботі. Є і рішення суду, коли позивач досягла 18 років і вимагала відшкодування у батьків за свої дитячі світлини, що шкодили її гідності.
  • По-третє, не тільки з благими намірами люди шукають фотографії дітей в Інтернеті. Аби захистити свою дитину, зокрема від залучення в сексуальну експлуатацію, краще зберігати фото виключно оффлайн.

Чи можна фотографувати дітей на дитячих святах у садку чи у школі?

Свято, яке проводиться у дитячому садку чи у школі, не є публічним заходом. А відповідно діє правова норма: дитину можна фотографувати, якщо на це є згода її батьків.
І основна перешкода тут – майже неможливо зробити кадр виключно зі своєю дитиною. З великою ймовірністю на Вашу світлину з Вашою дитиною потраплять і інші. І Ви не знатимете, як багато Ваша дитина засвітилась на чужих фото чи відео, та де в подальшому вони будуть висвітлені.
Аби можна було робити такі фото/відео, не порушуючи прав інших, адміністрація навчального закладу має отримати окрему згоду від батьків всіх учнів на проведення фото/відеозйомки.
Інакше цивільні позови щодо неправомірної зйомки є повністю законними.

Чи можуть вчителі робити фото моєї дитини?

Можуть за Вашої згоди. Самі вчителі чи адміністрація навчальних закладів не уповноважені давати дозвіл на фото- чи відеозйомку Ваших дітей, та не можуть без Вашої згоди здійснювати зйомку чи надавати на неї дозвіл іншим.

zaiava foto 1 1 - Фото моєї дитини
приклад дозволу на фото-/відеозйомку дитини

Чи достатньо школам мати дозвіл від батьків на фото- чи відеозйомку дитини, аби використати фотографії на сайті школи?

Ні. Як зазначено вище, згода на зйомку та на використання фото/відео – це близькі, але не тотожні поняття. Для використання фотографій з дітьми згода батьків обов’язково має включати і дозвіл на використання фотографій із чітко зазначеною метою (наприклад, для сайту школи).