Право на ім’я

Кожен має право на ім’я. Завдяки імені ми певним чином стаємо «видимими» для інших людей та для держави, адже під своїм іменем людина здійснює свої права та виконує обов’язки (ст.28 ЦКУ). Фізична особа має право використовувати своє ім’я у всіх сферах своєї діяльності (ч.1. ст.296 ЦКУ).

Ім’я.

Ім’я громадянина України (якщо немає культурної особливості імені у зв’язку з національністю громадянина) складається з прізвища, власного імені та по батькові.
Ім’я надається батьками по народженню. Більше інформації у статті щодо реєстрації народження дитини.
Прізвище та власне їм’я є змінними за ініціативою самої дитини або її батьків.
По батькові змінюються, якщо змінюються відомості про батька в записі про народження, або якщо змінюється ім’я самого батька.

frame line2 1024x32 - Право на ім'я

Зміна імені з власної ініціативи.

Прізвище та власне їм’я є змінними. Їх можна змінити з 14 років за згодою обох батьків, або з 16 років на власний розсуд.

Про оформлення ID-картки в 14 років детальніше тут

З тим, як саме оформити заяву на зміну імені можна ознайомити безпосередньо у відповідній Постанові КМУ

frame line2 1 1024x32 - Право на ім'я

Якщо ім’я перекрутили?

Буває так, що до шкільного журналу, журналу гуртка ім’я вносять некоректно, наприклад «Дар’ю» записують як «Дарину», або плутають «і» та «и» у прізвищі. Окремих викривлень ім’я може зазнати після того, як надано інтерв’ю ЗМІ.
Якщо так трапилось, ті, хто допустив помилку, має її виправити.
«У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Якщо перекручення імені здійснене у засобі масової інформації, воно має бути виправлене у тому ж засобі масової інформації» (ч.3. ст.294 ЦКУ).

frame line2 2 1024x32 - Право на ім'я

Використання імені. Чи можна…?

На основі статті 296 ЦКУ.

Чи можна написати художній твір і на власний розсуд надати імена реальних людей дійовим особам?
Ні. «Використання імені фізичної особи в літературних та інших творах, крім творів документального характеру, як персонажа (дійової особи) допускається лише за її згодою.


Якщо я пишу реферат про діяльність певної особи, я також маю отримати її згоду?
Ні. «Використання імені фізичної особи з метою висвітлення її діяльності або діяльності організації, в якій вона працює чи навчається, що грунтується на відповідних документах (звіти, стенограми, протоколи, аудіо-, відеозаписи, архівні матеріали тощо), допускається без її згоди».

Якщо я блогер і хочу допомогти потерпілому від правопорушення, можна написати інформацію про нього/про неї на своїй сторінці?
Тільки за згодою. «Ім’я потерпілого від правопорушення може бути обнародуване лише за його згодою».

frame line2 3 1024x32 - Право на ім'я

Псевдонім чи анонімність.

«При здійсненні окремих цивільних прав фізична особа відповідно до закону може використовувати псевдонім (вигадане ім’я) або діяти без зазначення імені» (ч 2. Ст.28 ЦКУ).
Псевдонім найчастіше використовуються для відзначень творів авторського права (малюнків, віршів тощо). Не зазначається ім’я для реалізації окремих прав як, наприклад, для забезпечення таємниці голосування.